?
Photos Copyright Credits:
Right Photo: ``Spanish Girl`` (1925), Ziona Tagar, Israel Museum collection.
Left Photo: Photo Deutsches Museum Munich הוצאת אוניברסיטת בר-אילן
מתקדם
פרטי ספר
לאתר בשפה האנגלית סל הקניות שלי מועדון קוראים מבצעים קטלוג ספרים חדשים דף הבית
אוניברסיטת בר-אילן
ספרים אלקטרוניים
חדש בהוצאה!
ספרים אלקטרוניים

לרשימת הספרים האלקטרוניים שלנו
רשימת הנושאים
ספרים חדשים
אורי צבי גרינברג בשנות העשריםאורי צבי גרינברג בשנות העשרים
מאתעריכה
אבידב ליפסקר תמר וולף-מונזון

תמר אשת ערתמר אשת ער
מאת
רונה טאוזינגר

A Dictionary of Jewish Babylonian Aramaic of the Talmudic and Geonic Periods - 2nd Revised and Expanded EditionA Dictionary of Jewish Babylonian Aramaic of the Talmudic and Geonic Periods - 2nd Revised and Expanded Edition
מאת
מיכאל סוקולוף

עיוני מקרא ופרשנות יאעיוני מקרא ופרשנות יא
מאתעריכה
יוסף עופר אריק לווי מיכאל אביעוז

בדד - בכל דרכיך דעהו 35בדד - בכל דרכיך דעהו 35
מאתעריכה
עלי מרצבך

פירוש יפת בן עלי לספר צפניהפירוש יפת בן עלי לספר צפניה
מאת
מאירה פוליאק אליעזר שלוסברג

יעקב שכביץ - איש העלייה הראשונה כחרש תרבותיעקב שכביץ - איש העלייה הראשונה כחרש תרבות
מאת
שרה זיו

דף הבית משפט ותרבות
מתוך נושא ראשי - בקורת תרבות ופרשנות
משפט ותרבות
סדרת פרשנות ותרבות
מאת מנחם מאוטנר
לחץ להגדלה

תאור
ספר זה מנסה להבין את תופעת המשפט באמצעות שימוש במושג התרבות. הספר דן בהרחבה בשתי תפיסות עיקריות בדבר יחסי הגומלין שבין המשפט והתרבות. הגישה האחת רואה את משפט המדינה כמכונן את התרבות, ובעקבות זאת כמכונן גם את התודעות ואת פרקטיקות ההתנהגות של בני האדם. הגישה האחרת רואה את המשפט הנוצר ומופעל בבתי המשפט כמערכת תרבותית נבדלת, שבגדרה מקבלים השופטים את הכרעותיהם.
הספר נפתח בשני פרקי מבוא: פרק המציג בהרחבה את מושג התרבות, ופרק המציג את הגישות התיאורטיות העיקריות בשאלת יחסי הגומלין שבין המשפט והתרבות. התפיסה את המשפט הנוצר ומופעל בבתי המשפט כמערכת תרבותית מובילה לטיעון לפיו המזל ממלא תפקיד חשוב בתהליכי קבלת ההחלטות ששופטים נתונים בהם. הספר מציע מחשבות בשאלה כיצד יש לצמצם את מקומו של המזל בשפיטה. הספר דן בהרמנויטיקה של הנס-גאורג גדמר, שבמרכזה ניתוח מדוקדק של תהליך יצירת המשמעות, ומיישם את התובנות המרכזיות של הרמנויטיקה זו על תהליכי יצירת המשמעות במשפט. הספר דן בהרחבה במערכת התרבותית של ``השכל הישר``, ובתפקיד החשוב שהיא ממלאת בהפעלת המשפט: לא ניתן להפעיל את הדוקטרינה המשפטית בלא למלא אותה באופן נרחב בתכנים של ידע על העולם, השאובים מהמערכת התרבותית של השכל הישר. הספר טוען עוד כי מאפיין חשוב של התרבות המשפטית הוא התפיסה ``הרזה`` שלה את הקיום האנושי. לפיכך, חשוב שמשפטנים יעסקו בקריאת ספרות והיסטוריה ובצפייה במחזות ובסרטים, כדי להזכיר להם שהמצבים האנושיים שהם עוסקים בהם מורכבים יותר ממה שניתן להעלות על הדעת במסגרת התרבות של המשפט. הספר גם עוסק בשאלת יחסי הגומלין שבין המשפט והתרבות בהקשר של התפתחות הדוקטרינה של דיני החוזים, התפתחות הדוקטרינה של דיני השטרות, יצירת הנכונות אצל צעירים וצעירות לשרת בצבא, והיחסים שבין התרבות המשפטית והתרבות הפוליטית.

סדרת ``פרשנות ותרבות``

בעריכת פרופ` אבי שגיא

האדם הוא יש מפרש. בני אדם, יחידים וחברות, מנהלים את חייהם תוך פירוש מתמיד של מעשיהם, ערכיהם, עולמם ומכלול פעילותם. מעשה הפרשנות אינו רק נחלתם של חוקרי תרבות, אלא הוא בראש ובראשונה נחלתו של כל אדם הפועל בעולם והמנסה באופן מתמיד לתת פשר למרחבים השונים שבהם הוא פעיל. הפעילות הפרשנית היא אחד ממאפייניו הבולטים של הקיום האנושי. האדם כיצור חושב אינו מסתפק בעשייה; אדרבה, עשייתו מלווה בהסבר או בהבנה של מעשיו. אמנות הפרשנות משוקעת בדרך כלל בפעילות הפרקטית עצמה, והיא איננה מוארת באורה של התודעה וההכרה השיטתית.
ואולם לעתים קרובות נעשית הפרשנות למושא עצמאי; או אז מוסטת תשומת הלב ממרחב הפעילות המעשית אל המרחב התאורטי. מעבר זה מסמן את ראשיתה של העבודה השיטתית המושקעת בפענוח, בניתוח ובתיאור של מרחבי הפעילות האנושיים שבהם מגולמת באופן מובלע פרשנות. העבודה השיטתית הזאת היא עבודתו של התאורטיקן, והיא מציינת את הפיכת הפרשנות המובלעת בפרקטיקה למומנט עצמאי.

סדרת הספרים ``פרשנות ותרבות`` עוסקת במומנטים פרשניים. הספרים שייכללו בה עוסקים במרחב הפרשנות על מכלול היבטיו: פרשנות של טקסטים ספרותיים, פילוסופיים, דתיים ואחרים, פרשנות של תרבויות וחברות. סדרת הספרים כולה מתייחדת בניסיון להציע קריאה פרשנית חדשה ומאתגרת.


פרטי הספר
דאנאקוד: 110-20118
ISBN: 978-965-226-352-0
נושאים: בקורת תרבות ופרשנות ``פרשנות ותרבות`` בעריכת פרופ` אבי שגיא משפטים אמנות
הופעה: אפריל 2008
מהדורה ראשונה
שפה: עברית
16X23
595 גר'
364 עמודים

נמצא במלאי
מחיר קטלוגי: 88.00 ₪ מחיר באתר: 75.00 ₪

הוסף לסל

לעיון (בחינם) או לרכישה כספר אלקטרוני
לעיון (בחינם) או לרכישה כספר אלקטרוני

קבצים מצורפים
contentscontents
בקורת - משפט וממשל י``ב תש``עבקורת - משפט וממשל י``ב תש``ע
בקורת -הפרקליטיםבקורת -הפרקליטים
בקורת-הארץ ספריםבקורת-הארץ ספרים
פתיחהפתיחה
תוכןתוכן

     
הצהרת פרטיות | תנאי שימוש

אודות | צור קשר | רשימת המחברים | הנחיות למחברים\עורכים | זכויות יוצרים | בדפוס | פרס הנשיא

שירות לקוחות | התנתק

עותקים לביקורת | כתבי יד | הצעה להוצאת ספר | דוקטורט לספר | קובצי מחקרים | בדיקת הצעה

     


נבנה ע''י פריזה מערכות מידע בע''מ